Professional Development
Professional Development Courses at IPC APEX EXPO 2023 will offer the highest-quality educational content delivered by experts in all areas of the electronics industry. Participants in these courses will gain new knowledge and real-world skills that will equip them to rapidly respond to changing demands for new technologies, materials, and processes. As major world events impact supply chain and consumers’ demand for products and materials, IPC’s Professional Development Courses offer a venue to learn about best practices, lessons learned from challenges in the field, cutting-edge technology, and trends with updated IPC Standards.
This year’s conference includes something for everyone, including informative courses catering to technical managers ready to level-up their careers.
Schedule subject to change.
Denotes sustainability topic.
Instructor: Dale Lee, Senior Staff DFX Strategy Engineer | Plexus Corporation
Sunday | April 7 | 9:00 AM-12:00 PM
course description
|
Dale Lee, Senior Staff DFX Strategy Engineer | Plexus Corporation |
Instructor: Fil Arzola, Senior PCB Design Engineer |Raytheon
Sunday | April 7 | 9:00 AM-12:00 PM
course Description
|
Fil Arzola, Senior PCB Design Engineer | Raytheon |
Instructor: Dale Lee, Senior Staff DFX Strategy Engineer | Plexus Corporation
Sunday | April 7 | 1:30 PM-4:30 PM
Course description
|
Dale Lee, Senior Staff DFX Strategy Engineer | Plexus Corporation |
Instructor: Kristopher S. Moyer, BS-CPE, CID+, Instructor |IPC and CSUS
Sunday, April 7 | 1:30 PM-4:30 PM
course description
|
Kristopher S. Moyer, BS-CPE, CID+, Instructor |IPC and CSUS |
Instructor: Fil Arzola, Sr. Principal Electrical Engineer, PWB Design Engineering, Tactical ECAD Group |Raytheon Intelligence & Space
Sunday | April 7 | 1:30 PM-4:30 PM
course description
|
Fil Arzola, Sr. Principal Electrical Engineer, PWB Design Engineering, Tactical ECAD Group |Raytheon Intelligence & Spac |
Instructor: Dr. John Lau, Sr. Special Project Assistant | Unimicron
Monday | April 8 | 9:00 AM-12:00 PM
course description
|
Dr. John Lau, Sr. Special Project Assistant | Unimicron |
Instructor: Vern Solberg, Design Engineer | STC
Monday | April 8 | 9:00 AM-12:00 PM
course description
|
Vern Solberg, Design Engineer | STC |
Instructor: Vern Solberg, Design Engineer | STC
Monday | April 8 | 1:30 PM-4:30 PM
course description
|
Vern Solberg, Design Engineer | STC |
Instructors: Mark Finstad, Director of Engineering | Flexible Circuit Technologies
Nick Koop, Director of Flex Technology | TTM Technologies
Monday | April 8 | 9:00 AM-12:00 PM
course description
Mark Finstad, Director of Engineering | Flexible Circuit Technologies | |
|
Nick Koop, Director of Flex Technology | TTM Technologies |
Instructors: Mark Finstad, Director of Engineering | Flexible Circuit Technologies
Nick Koop, Director of Flex Technology | TTM Technologies
Monday | April 8 | 1:30 PM-4:30 PM
course description
Mark Finstad, Director of Engineering | Flexible Circuit Technologies | |
|
Nick Koop, Director of Flex Technology | TTM Technologies |
Instructor: Dr. Jennie Hwang, C H-Technologies Group
Sunday | April 7 | 9:00 AM-12:00 PM
course description
|
Dr. Jennie Hwang, C H-Technologies Group |
Instructor: Paul Cooke, Consultant | Ventec
Sunday | April 7 | 1:30 PM-4:30 PM
course description
|
Paul Cooke, Consultant | Ventec |
Instructor: Dr. Mike Bixenman, President | Magnalytix, LLC
Sunday | April 7 | 9:00 AM-12:00 PM
course Description
|
Dr. Mike Bixenman, President | Magnalytix, LLC |
Instructor: Gerjan Diepstraten, Advanced Technology Manager | ITWEAE
Sunday | April 7 | 9:00 AM-12:00 PM
course Description
|
Gerjan Diepstraten, Advanced Technology Manager | ITWEAE |
Instructor: Dr. Mike Bixenman, President | Magnalytix, LLC
Sunday | April 7 | 1:30 PM-4:30 PM Course Description
|
Dr. Mike Bixenman, President | Magnalytix, LLC |
Instructors: Jim Hall, Principal Consultant | ITM Consulting
Phil Zarrow, President | ITM Consulting
Monday | April 8 | 9:00 AM-12:00 PM
Course Description
|
Jim Hall, Principal Consultant | ITM Consulting |
|
Phil Zarrow, President | ITM Consulting |
Instructor: Dr. Philippe Jaeckle, Senior Expert | Robert Bosch GmbH
Dr. Erika Crandall, Principal R&D Development Engineer | TEconnectivity
Frank Uibel, CEO | Uibel Consulting
Heike Woldt, Head of Product Development Press-fit Technology | Diehl Metal Applications
Corina Stocker, Senior Expert | Continental
Hermann Eicher, Project manager R&D | EPT GmbH
Monday | April 8 | 9:00 AM-12:00 PM
Course Description
|
Dr. Philippe Jaeckle, Senior Expert | Robert Bosch GmbH |
|
Dr. Erika Crandall, Principal R&D Development Engineer | TEconnectivity |
|
Frank Uibel, CEO | Uibel Consulting |
|
Heike Woldt, Head of Product Development Press-fit Technology | Diehl Metal Applications |
|
Corina Stocker, Senior Expert | Continental |
|
Hermann Eicher, Project manager R&D | EPT GmbH |
Instructor: Ray Prasad, President | Ray Prasad Consultancy Group
Monday | April 8 | 9:00 AM-12:00 PM
Course Description
|
Ray Prasad, President | Ray Prasad Consultancy Group |
Instructors: Jim Hall, Principal Consultant | ITM Consulting
Phil Zarrow, President | ITM Consulting
Monday | April 8 | 1:30 PM-4:30 PM
course description
|
Jim Hall, Principal Consultant | ITM Consulting |
|
Phil Zarrow, President | ITM Consulting |
Instructor: Greg Ruscak, Application and Engineering Manager | Telsonic Solutions
Monday | April 8 | 1:30 PM-4:30 PM
Course Description
|
Greg Ruscak, Application and Engineering Manager | Telsonic Solutions |
Instructor: Tom Dory Ph.D., Consultant and (Retired) R&D Manager | Fujifilm Electronic Materials USA
Monday | April 8 | 1:30 PM-4:30 PM
Course Description
|
Tom Dory Ph.D., Consultant and (Retired) R&D Manager | Fujifilm Electronic Materials USA |
Instructor: Dr. Rita Mohanty, Senior Scientific Principal | Henkel
Monday | April 8 | 1:30 PM-4:30 PM
Course Description
|
Dr. Rita Mohanty, Senior Scientific Principal | Henkel |
Instructor: Cecilia Rios, GED, CIT, Rework and Repair Technician | Hi-Tek Electronics
Thursday | April 11 | 8:00 AM-11:00 AM
Course Description
|
Cecilia Rios, GED, CIT, Rework and Repair Technician | Hi-Tek Electronics |
Instructor: Dr. Jennie Hwang, CEO, H-Technologies Group
Monday | April 8 | 9:00 AM-12:00 PM
course description
|
Dr. Jennie Hwang, CEO, H-Technologies Group |
Instructor: Dr. Tim Burke, Chief Technology Officer | Arch Systems Inc
Monday | April 8 | 1:30 PM-4:30 PM
course description
|
Dr. Tim Burke, Chief Technology Officer | Arch Systems Inc |
Instructor: Kat Ermant, Additive Manufacturing Consultant, Lead AM Prototype Engineer | Peloton
Sunday | April 7 | 9:00 AM-12:00 PM
course description
|
Kat Ermant, Additive Manufacturing Consultant, Lead AM Prototype Engineer | Peloton |
Instructor: Kat Ermant, Additive Manufacturing Consultant, Lead AM Prototype Engineer | Peloton
Sunday | April 7 | 1:30 PM-4:30 PM
course description
|
Kat Ermant, Additive Manufacturing Consultant, Lead AM Prototype Engineer | Peloton |
Instructor: Dr. Frank Richter, CEO | Greenectra
Thursday | April 11 | 8:00 AM-11:00 AM
course description
|
Dr. Frank Richter, CEO | Greenectra |
Instructor: Ray Prasad, President | Ray Prasad Consultancy Group
Sunday | April 7 | 1:30 PM-4:30 PM
course description
|
Ray Prasad, President | Ray Prasad Consultancy Group |
Instructor: Bhanu Sood, Ph.D., Deputy Center Chief Technologist, Office of the Director | NASA Goddard Space Flight Center
Thursday | April 11 | 8:00 AM-11:00 AM
course description
|
Bhanu Sood, Ph.D., Deputy Center Chief Technologist, Office of the Director | NASA Goddard Space Flight Center |
Instructor: Louis Ungar, President | A.T.E. Solutions, Inc.
Thursday | April 11 | 8:00 AM-11:00 AM
course description
|
Louis Ungar, President | A.T.E. Solutions, Inc. |
Instructor: Brenda Baney, CEO BCubed Consulting| BCubed Consulting
Sunday | April 7 | 9:00 AM-12:00 PM
course description
|
Brenda Baney, CEO BCubed Consulting| BCubed Consulting |